شهرستان بانه

2

شهرستان بانه  یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران است. مرکز این شهرستان، شهر بانه است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۳۲،۵۶۵ نفر بوده‌است. دارای ۴  شهر آرمرده، کانی‌سور و بوئین سفلی  و ۴ بخش مرکزی ، نمشیر ، ننور و آلوت می باشد.

۱-  شهر بانه

بانه (کردی : Bane)نام شهری است در استان کردستان واقع در مرز غربی ایران. شهر بانه مرکز شهرستان بانه در فاصله ۲۷۰ کیلومتری شمال غربی سنندج که با شهرستان‌های مریوان، سردشت، سقز، بوکان و کردستان عراق هم‌مرز است. مساحت آن ۱۵۸۴ کیلومتر مربع می باشد و جمعیت آن طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۰۳۰۴ نفر است.

نام بانه را از واژه کردی بان به معنی «بام» و بلندی و متأثر از ارتفاعات و نحوه استقرار و موقعیت شهر بانه می‌دانند. ارتفاع ۱۵۵۴ متری شهر از سطح دریا و چشم‌انداز بلندی‌های پیرامون آن موجب شده‌است که مردم برای رسیدن به شهر مسیر زیادی را به طرف سربالایی طی کنند.

۲-   شهر کانی سور

کانی‌سور شهری است در استان کردستان در غرب ایران. کانی سور در بخش نمشیر شهرستان بانه قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶٫۳۳۷ نفر بوده است

۳-   شهر آرمرده

آرمرده شهری است در استان کردستان در غرب ایران، این شهر در بخش آرمرده به همین نام در غرب شهرستان بانه قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۷٫۲۵۹ نفر بوده‌است موقعیت ویژه (نزدیکی به مرز عراق ) این بخش را به کارهای قاچاق که در نزد مردم عامه به کولبری سوق داده‌است.

۴-    شهر بویین سفلی

بویین سفلی شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش ننور شهرستان بانه قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱٫۱۳۲ نفر بوده‌است.

این شهر دارای منابع آبی فراوانی است. از چشمه‌های معروف آن نچیران و کانی بیدها و سوله می‌باشد که از اولی برای کشتزارها از دومی برای مصارف عمومی بانه و از سومی صرفاً برای مصارف گله‌های این منطقه استفاده می‌شوند.این شهر در ۵ کیلو متری بانه قرارگرفته.در مسیر جاده اصلی بانه مریوان واقع شده و از طرف جنوب به مرز بین‌المللی سیرانبند منتهی می شود.این مرز رابط بین اقلیم کردستان عراق و کردستان ایران میباشد. که به شهر سلیمانیه منتهی می شود.بویین با طبیعت زیبای که دارد گردشگران زیادی را به طبیعت خود می کشاند.

رییس شورای اسلامی شهرستان بانه : لقمان رحیم پور

رییس شورای اسلامی شهر بانه :  سعدالله عزیز پور

رییس شورای اسلامی شهر کانی سور : رئوف سعیدی

رییس شورای اسلامی شهر آرمرده : گلاویژ رسولی

رییس شورای اسلامی شهر بویین سفلی: محمد فرجپور