شهرستان دهگلان

09

شهرستان دهگلان به کردی: دیولان، Déolan) ) از شهرستان‌های استان کردستان است. بر اساس ابلاغ وزارت کشوردر تاریخ ۱۸/۹/۸۶ شهرستان دهگلان به مرکزیت شهر دهگلان از ترکیب دو بخش مرکزی به مرکزیت شهر دهگلان مشتمل بر دهستانهای حومه دهگلان و قوری‌چای و ییلاق شمالی و بخش بلبان‌آباد به مرکزیت بلبان‌آباد و مشتمل بر دهستان‌های ییلاق جنوبی و سیس در تابعیت استان کردستان ایجاد گردید.

شهرستان دهگلان از شمال به شهرستان های بیجار ودیواندره ،از شرق به بخش مرکزی شهرستان قروه، از جنوب به شهرستان های کامیاران وسنقر کلیایی واز غرب به شهرستان سنندج محدود می شود. تعداد روستاهای دارای بالای ٢٠ خانوار یا ١٠٠ نفر جمعیت: ١١٩ تعداد شهرها: ٢ شهر دهگلان وبلبان آباد تعداد بخش ٢ بخش به نام های ( مرکزی وبلبان آباد ) تعداد ۵ دهستان به نامهای ( ئیلاق شمالی ، حومه ، قروچای ، سیس وئیلاق جنوبی ) تمامی مردم شهرستان دهگلان کرد زبان می باشند بیشتر مردم این شهرستان سنی مذهب هستند.

 

شهر دهگلان

دِهگُلان یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان دهگلان است. شهر دهگلان در ۴۵ کیلومتری خاور سنندج (در جاده سنندج به همدان) قرار گرفته و۲۶۲۸۱ نفرجمعیت دارد (برآورد ۱۳۹۰).  دشت‌های دهگلان حاصل‌خیز بوده و اکثر مردمان آن کشاورز هستند. از لحاظ توسعه صنایع نیز میتوان به شهرک صنعتی دهگلان که بزرگترین شهرک صنعتی در استان است اشاره کرد .

مناطق گردشگری دهگلان شامل سدهای برده رشه و سورال، کوه سلطان سرج،امام زاده شیدا،روستای باشماق، روستای گزگزاره است.

 

شهر بلبان آباد

بلبان‌آباد یکی از شهرهای استان کردستان در ایران است.این شهر در بخش بلبان‌آباد شهرستان دهگلان در استان کردستان در غرب ایران قرار دارد.

فاصله آن تا شهر دهگلان۱۸کیلومتر است. این شهر با مساحتی در حدود ۴۶۲ کیلومتر مربع از شمال به روستاهای کلکه، سرنجیانه، چراغ آباد و سیس، از جنوب به روستاهای بکرآباد، گردمیران و غلام آباد، از غرب به روستاهای سراب دوگل و رامول و از شرق به روستاهای قادرمرز و گرگانه منتهی می‌شود.

جمعیت بلبان آباد بر اساس آمار سرشماری کارگاهی سال ۱۳۸۱، برابر ۳۷۶۸ نفر است که از این تعداد ۱۷۹۲ نفر زن و ۱۹۸۶ نفر مرد هستند.

رییس شورای اسلامی شهرستان دهگلان : ابراهیم مفاخری

رییس شورای اسلامی شهر دهگلان : توفیق خدامرادی

رییس شورای اسلامی شهر بلبان آباد: علی اکبر محمدی