شهرستان دیواندره

divandareh-2

شهرستان دیواندره یکی از شهرستانهای استان کردستاندر غرب ایراناست که در شمال این استان قرار گرفته‌است. مرکز این شهرستان شهر دیواندرهاست. این شهرستان به علت وجود دشتهای بسیار وسیع اوباتو و سارال از مراکز اصلی تولید گندم و دامداری استان کردستاناست و این فعالیتها در زندگی مردم این منطقه نقش اساسی دارد. این شهرستان از نظر آب و هوایی یکی از مناطق سردسیر و برفگیر کشور محسوب می‌شود. مردم این شهرستان به زبان کردیتکلم می‌کنند. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۸۱،۹۶۳ نفر بوده‌است.

شهرستان دیواندره با مساحتی معادل ۴۲۰۳ کیلومتر مربع در حدود ۱۵٪ از وسعت استان کردستان را شامل می‌شود. این شهرستان ۱۸۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد ، این شهرستان بین ۳۴ درجه عرض شمالی و ۳۲دقیقه و ۴۶ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته‌است. این شهرستان که از شمال با شهرستان تکاب، از شرق با شهرستان بیجار، از شمال غربی با سقز – مریوان و از جنوب با سنندج همسایه است. شهرستان دیواندره دارای دو شهر دیواندره و زرینه و سه بخش مرکزی، کرفتو و سارال و ۹ دهستان (حومهقراتوره چهل چشمه اوباتو کانی شیرین زرینه سارا کوله و حسین آباد شمالی) می‌باشد. تعداد کل روستاهای تابعه شهرستان دیواندره ۱۹۴ روستا می‌باشد.

شهر دیواندره

شهر دیواندره مرکز شهرستان دیواندرهدر استان کردستاندر غرب ایراناست. این شهر که از طرفی رشته کوههای هوازو و از طرفی دیگر منطقه‌های گروس و تیله کو آن را احاطه کرده‌اند. غارکرفتو با فاصله ۷۲ کیلومتر در شمال غربی این شهرستان قرار دارد که نمونه‌ای بارز از دوران زندگی پیشینیان قوم کرد در این منطقه می‌باشد. جمعیت این شهر ۲۸۵۰۸ نفر می باشد. نام اصلی شهرستان دیواندره در ابتدا (نیوان دره) به معنی شهری داخل دو دره بوده که با گذشت مدت زمانی از زندگی قشرها و مردم‌های مختلف این نام از نیوان دره به دیواندره تغییر یافته است.  دیواندره از دو کلمه دیوان + دره تشکیل شده است ، دیوان یعنی جایگاه و محل قانون ، عدالت و جای حل اختلافات و چون این دیوان خانه معروف گشته است. ضمناً مردم دیواندره به لهجه سورانی صحبت می کنند .

شهر زرینه

زرینه (کردی : Zerrîne)شهری است در استان کردستاندر غرب ایران. این شهر در بخش کرفتو شهرستان دیواندرهقرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۴۴۶ نفر بوده است.

شهر زرینه در جاده دیواندرهبه سقزواقع شده‌است. زرینه از سردترین و مرتفع‌ترین شهرهای استان کردستان و ایران است. زرینه در سال ۷۹ به شهر تبدیل شد. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۲۱۴۰ متر می باشد.

 

رییس شورای اسلامی شهرستان دیواندره : سالار مرادی

رییس شورای اسلامی شهر دیواندره : هه ژیر علوی

رییس شورای اسلامی شهر زرینه : منصور مولودی