شهرستان سقز

1

سقز یکی از شهرستانهای استان کردستان است که دارای دو شهر سقز و صاحب و متشکل از ۴ بخش مرکزی ، زیویه ، سرشیو و امام می باشد.

۱-     شهر سقز

سقز (به کردی: سه قز، saqqez) یکی از شهرهای شمال‌ باختری ایران در شمال استان کردستان است. این شهر در شمال‌ باختری سنندج و در فاصله ۱۹۸ کیلومتری آن واقع است. از شمال به آذربایجان غربی ، از باختر به شهر بانه  و منطقه ایل گورک و حدود شهرستان سردشت، از جنوب به منطقه سرشیو و مریوان ، و از خاور به تکاب منتهی می‌شود. شهر سقز برروی دو تپه طویل که رودخانه سرپوشیده ولی خان از وسط آن می‌گذرد، بنا شده‌است. پستی و بلندی‌های داخل شهر و چشم‌انداز رودخانه سیمینه رود، که از کنار این شهر می‌گذرد از ویژگی‌های آنست. طول جغرافیایی این شهر ۴۶ درجه و ۱۶ دقیقه شرقی از نصف النهار گرینویچ ، و عرض جغرافیایی آن ۳۶ درجه و ۱۶ دقیقه شمالی از خط استواست .ارتفاع شهر از سطح اقیانوس ۱۴۷۶ متر می باشد .مساحت شهرستان در حدود ۴۵۱۸ کیلومتر مربع بوده که بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال نود ۲۱۰۸۲۰ نفر جمعیت را در خود جای داده است .

۲-     شهر صاحب

صاحِب (به کردی: Sahêw) شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش زیویه شهرستان سقز قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۷۰۳ نفر بوده است.

رییس شورای اسلامی شهرستان سقز : اسعد شاهی

رییس شورای اسلامی شهر سقز : باقی رحمانپور

رییس شورای اسلامی شهر صاحب : رسول کریم نیا