شهرستان سنندج

imagesCAOHISNH

شهرستان سنندج از شهرستانهای استان کردستان می باشد. که دارای دو شهر سنندج و شویشه و متشکل از چهار بخش مرکزی ، کلاترزان ، سیروان و حسین آباد می باشد.

۱-  شهر سنندج

سنندج (به کردی: سنه، کورسان)، دومین شهر بزرگ کرد نشین و بیست و سومین شهر بزرگ ایران، مرکز استان کردستان در غرب ایران است. نام سنندج دگرگون شدهٔ سنه‌دژ است و زبان مردم، کردی سورانی اردلانی[است. سنندج در ارتفاع ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۸ متری از سطح دریا و در منطقهٔ کوهستانی زاگرس واقع شده و آب و هوای سرد و نیمه‌خشک دارد. این شهر از سمت غرب به کوه آبیدر، از سمت شمال به کوه شیخ معروف، از سمت جنوب به کوه سراج الدین، محدود شده‌است و در منطقه‌ای به‌وسعت ۶/۳۶۸۸ هکتار گسترده شده‌است. جمعیت این شهر بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، برابر با ۳۷۵،۲۸۰ نفر است.

مختصات جغرافیایی سنندج در موقعیت ۱۴ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویقرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۱۴۵۰ تا ۱۵۳۸ متر در نقاط مختلف شهر متغیر است.

۲-  شهر شویشه

شهر شویشه مرکز بخش کلاترزان می باشد. در فاصله ۶۰ کیلومتری  شهر سنندج در محور سنندج – مریوان واقع گردیده است.جمعیت‌ آن‌ طبق‌ برآورد سال‌ ۱۳۸۵،  ۱۱۳۶ نفر بوده‌ است‌.

رییس شورای اسلامی شهرستان سنندج در دوره چهارم:  آرام مجیدی

رییس شورای اسلامی شهر سنندج در دوره چهارم : دکتر سید غریب سجادی

رییس شورای اسلامی شهر شویشه در دوره چهارم : عابد مجیدی