شهرستان بیجار

پل تاریخی بیجار

شهرستان بیجار (به کردی: Bîcar) یکی از شهرستانهای استان کردستان است،که در شرق این استان واقع شده است. مرکز این شهرستان شهر بیجار است. شهر بیجار در گذشته مرکز ولایت گروس بوده است. شهرستان بیجار با مساحت ۷۷٣۰ کیلومترمربع بزرگترین شهرستان استان کردستان می باشد. شهرستان بیجار از غرب با شهرستانهای دیواندره و سنندج ،از جنوب با شهرستان قروه ، شمال شرقی با استان زنجان ، از شمال غربی با استان آذربایجان غربی ، از شرق با استان همدان همسایه است.

 بیجار منطقه ای است کوهستانی، با آب و هوایی سرد و خشک. اکثریت مردم شهرستان بیجار به زبان کردی با لهجه‌ی گروسی سخن می‌گویند. و همچنین در بخش‌های شمال شرقی شهرستان به زبان ترکی نیز سخن میگویند. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۳۷۱۴  نفر بوده‌است. اهالی این شهرستان پیرو مذهب اسلام (تشیع و تسنن) هستند.

این شهرستان دارای پنج شهر بیجار ، بابارشانی ،یاسوکند ، پیر تاج و توپ آغاج و متشکل از سه بخش مرکزی ، چنگ الماس و کرانی می باشد.

۱-      شهر بیجار

بیجار (به کردی: Bîcar) یکی از شهرهای استان کردستان،مرکز شهرستان بیجار و از قدیمی ترین شهرهای ایران است ، بیجار در گذشته مرکز ولایت گروس بوده است. این شهر در طول ۴۷ درجه و ۳۶ دقیقه شرقی گرینویچ و عرض شمالی ۳۵ دجه و ۵۲ دقیقه استوا واقع شده است. این شهر با ارتفاع ۱۹۴۰ متر از سطح دریا بعد از شهرکرد دومین شهر بلند ایران به حساب می آید، شهر بیجار از لحاظ ارتفاع ۷۷۰ متر از تهران و ۴٢۵ متر از سنندج بلندتر است. شهرستان بیجار از شمال شرقی با استان زنجان،از شمال غربی با استان آذربایجان غربی،از شرق با استان همدان ،از غرب با شهرستانهای دیواندره و سنندج ، و از جنوب با شهرستان قروه همسایه است. بیجار منطقه ای است کوهستانی،با آب و هوایی سرد و خشک. جمعیت این شهر بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ١٣٩٠ برابر با ۵٢٢٨٣ نفر و ۱۴٩۷٠ خانوار می باشد. اهالی شهر بیجار به زبان کردی با لهجه‌ی گروسی سخن می‌گویند. مردم این شهر پیرو دین اسلام (تشیع و تسنن) هستند.

 ۲-    شهر بابارشانی

بابارَشانی شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش چنگ الماس شهرستان بیجار قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۵۷۹ نفر بوده است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۸۸ متر می باشد.این شهر در شرق استان کردستان و در نزدیکی استان‌های همدان و زنجان واقع شده است. کوه چنگ الماس و کوه حمزه عرب از کوه‌های پیرامون بابارشانی هستند و رودخانه تلوار نیز از سمت خاوری آن می‌گذرد. بابارشانی راه آسفالت ندارد. راهی شنی بیجار به گل تپه همدان از این شهر می‌گذرد.

 ۳-   شهر یاسوکند

یاسوکند شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش کرانی شهرستان بیجار قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۸۴۶ نفر بوده است.

۴-     شهر پیرتاج

پیرتاج، شهری از توابع بخش چنگ الماس شهرستان بیجار در استان کردستان است. پیرتاج در ۹ بهمن ۱۳۹۱ تبدیل به شهر شد. پیرتاج پیش از شهر شدن در دهستان پیرتاج قرار داشت. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۴۵۱ نفر بوده است.

۵-    شهر توپ آغاج

توپ‌آغاج یکی از شهرهای استان کردستان در غرب ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان بیجار قرار دارد. در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۹۱ بر اساس مصوبه دولت، روستای توپ آغاج از توابع دهستان سیلتان بخش مرکزی شهرستان بیجار در استان کردستان به شهر تبدیل و به عنوان شهر توپ آغاج شناخته شد.

رییس شورای اسلامی شهرستان بیجار: علی اسدی

 رییس شورای اسلامی شهر بیجار:  مرتضی خدمتی

 رییس شورای اسلامی شهر بابارشانی :  علیرضا جبرئیلی

 رییس شورای اسلامی شهر یاسوکند :  منصور آبرود

 رییس شورای اسلامی شهر پیرتاج :  علی اکبر قائم پناه

 رییس شورای اسلامی شهر توپ آغاج:  مصطفی صفر لو