شهرستان مریوان

4

شهرستان مریوان یکی از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران است. مرکز این شهرستان شهر مریوان است. این شهرستان از شمال به شهرستان سقز ، از شرق و جنوب شرقی به شهرستان سنندج ، از جنوب به بخش نوسود از شهرستان پاوه و از غرب و شمال غربی به خاک عراق محدود است. جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۶۸،۷۷۴ نفر است. شهرستان مریوان با طول و عرض جغرافیایی بین ۳۵ درجه و ۴۸ دقیقه تا ۲ درجه و ۳۵ دقیقه عرض شمالی و ۴۶ درجه و ۴۵دقیقه تا ۴۵ درجه و ۵۸ دقیقه طول شرقی نصف‌النهار گرینویچ در باختر استان کردستان قرار گرفته‌است

شهرستان مریوان دارای ۳ شهر مریوان ، کانی دینار و چناره و۳ بخش مرکزی ، خاوومیرآباد و سرشیو می باشد.

       ۱- شهر مریوان

مَریوان(کردی: مه ریوان) مرکز شهرستان مریوان یکی از شهرستان‌های مهم استان کردستان به شمار می‌رود که در ۱۲۵ کیلومتری غرب شهرستان سنندج ، مرکز استان کردستان قرار دارد. شهر مریوان دارای طول جغرافیایی شرقی حداکثر بین ۴۵ دقیقه و ۴۶ درجه و حداقل بین ۵۸ دقیقه و ۴۵ درجه و عرض شمالی حداکثر ۴۸ دقیقه و ۳۵ درجه و حداقل بین ۱۹دقیقه و ۳۵ درجه نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد که در ارتفاع ۱۳۲۰ متری ازسطح دریای آزاد قرار دارد. مریوان از شمال به سقز، از شمال شرقی به دیواندره ، از شرق به سنندج، از جنوب شرقی به سروآباد و از شمال غربی به دره شلیر و از غرب کشور هم به شهر پنجوین شهرستان سلیمانیه کشور عراق با ۱۰۰ کیلومتر مرز مشترک منتهی می‌شود.

شهر امروزی مریوان در حدود یک سده پیشینه تاریخی دارد. مریوان با کوه و دشت‌های سرسبزی که پیرامونش را گرفته‌اند، مانند انگشتری است که دریاچه زریبار؛ به عنوان بزرگترین چشمه آب شیرین دنیا، نقش نگین فیروزه اش را بازی می‌کند. رودخانه‌های فرعی و اصلی متعددی در این منطقه وجود دارد که در جذابیت و شکل گیری طبیعت منطقه نقش مهمی دارند. رودخانه‌های فرعی شهرستان مریوان نهایتاً با ملحق شدن به همدیگر رودخانه سیروانرا تشکیل می‌دهند.

مریوان به دلیل قرار گرفتن در کنار دریاچه زریبار ،اورامان و طبیعت زیبای منطقه و هم چنین ترانزیت و واردات کالا در مرز ایران و عراق (که فاصله آن از شهر کمتر از ۲۰ کیلومتر است)، باعث رونق اقتصادی و گسترش مریوان شده‌است. این شهر و بعضی از آبادی‌های اطرافش در جنگ ایران و عراق توسط هواپیماهای عراق بمباران شیمیایی شد.

    ۲-   شهر کانی دینار

کانی‌دینار یکی از شهرهای استان کردستان است که در بخش مرکزی شهرستان مریوان واقع شده‌است. این شهر در خردادماه ۱۳۸۸ خورشیدی پس از تجمیع با روستای «هجرت» با مصوبهٔ هیئت وزیران به شهر تبدیل شد.

 ۳-  شهر چناره

چناره شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش سرشیو شهرستان مریوان قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶۹۳ نفر بوده است.

سدی به نام سد گاران در پیرامون چناره در دست ساخت است که آب مورد نیاز ۱۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و آب آشامیدنی مریوان را تا ۳۰ سال آینده تامین خواهد کرد.

 

رییس شورای اسلامی شهرستان مریوان : امید حیدری

رییس شورای اسلامی شهر مریوان : خلیل میرزایی

ریس شورای اسلامی شهر چناره : کمال روشناس

رییس شورای اسلامی شهر کانی دینار : فاتح امیریان