شهرستان قروه

250px-Sarab

شهرستان قروه یکی از شهرستان‌های استان کردستان در غرب ایران است. مرکز آن شهر قروه است. شهرهای دیگر آن سریش آباد ، دزج و دلبران است. شهرستان قروه در شرق استان کردستان قرار گرفته و از شرق به استان همدان و از جنوب به استان کرمانشاه محدود است.

جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۳۶،۹۶۱ نفر بوده است. اهالی شهرستان قروه به زبان کردی سورانی و ترکی تکلم می‌کنند.

این شهرستان از ۴ شهر قروه ، سرش آباد ، دلبران و دزج و  ۳ بخش مرکزی ، چهاردولی ، سریش آباد تشکیل یافته است.

 ۱-      شهر قروه

قروه یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان قروه است. این شهر در ۹۳ کیلومتری شرق سنندج و در دشت وسیعی قرار گرفته‌است. رشد و توسعه قروه در طول سال‌های اخیر در امتداد جاده سنندج – همدان انجام پذیرفته‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۹۰۰ متر و مساحت آن ۴۶۲۸ متر مربع می باشد. برپایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ خورشیدی، جمعیت قروه در این سال بالغ بر ۶۵۸۴۲ نفر بوده که از این تعداد، ۳۲۴۴۶ نفر مرد و ۳۳۳۹۶ نفر زن بوده‌اند. هم‌چنین شمار خانوارهای ساکن این شهر، ۱۶۳۰۹ خانوار بوده‌است.

قروه در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و اغلب کوه‌های پیرامون آن در بیش‌تر ماه‌های سال پوشیده از برف‌اند. از مهم‌ترین کوه‌های این شهر می‌توان به بدر، پریشان، پنجه‌علی (پنجه)، حاج‌آقا، قره‌یارکه، قلوز و کولاره اشاره کرد.

رود شور مهم‌ترین رود قروه بوده و آب این رود به همراه سایر رودهای منطقه به قزل‌اوزن می‌ریزد. از سایر رودهای قروه می‌توان اوزون، تلخه‌رود، تهماسب‌قلی و قره‌چای را نام برد.

 ۲-    شهر سریش آباد

سِریش آباد شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش سریش آباد شهرستان قروه ودر نزدیکى همدان ، در ۷ کیلومترى شمال قروه و حاشیه رشته کوه زاگرس قرار گرفته است ، و داراى ۴۵ روستا مى باشد. سریش آباد همدان را به بیجار و استان زنجان وصل مى کند و همین موقعیت جغرافیایى باعث شده تا این شهر مسیر عبور کاروانهاى زیارتى کربلاى استان هاى شمال غربى (زنجان ،آذربایجانهاى غربى وشرقى و اردبیل) باشد . سریش آباد داراى آب وهواى سرد با تابستانهاى معتدل و زمستان هاى پر برف مى باشد.

براساس سرشمارى سال ۱۳۹۰، جمعیت آن حدودا برابر با ۷۵۰۰ نفر بوده است ، که برابر جمعیت سال ۷۵ است که نشان دهنده مهاجرت بیش از حد از این شهر براى یافتن شغل مناسب است .

 ۳-    شهر دلبران

دلبران شهری است در استان کردستان در غرب ایران . این شهر در بخش مرکزی شهرستان قروه قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۶۱۰۴ نفر بوده‌است. مردم شهر دلبران به زبان ترکی صحبت می کنند.

 ۴-     شهر دزج

دزج شهری است در  استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش چاردولی شهرستان قروه قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۴۱۷ نفر بوده‌است.

رییس شورای اسلامی شهرستان قروه: علی اکبر عبدالملکی

رییس شورای اسلامی شهر قروه : هادی مرادیانی

رییس شورای اسلامی شهر دلبران : علیرضا منتشلو

رییس شورای اسلامی شهر دزج: خیرالله حقیقت منش