شهرستان کامیاران

کامیاران

شهرستان کامیاران (به کردی : Kamyaran)، از شهرستانهای استان کردستان در غرب ایران است. شهرستان کامیاران در ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است. کامیاران جنوبی‌ترین شهرستان استان کردستان است به گونه ای که بر روی گسل مروارید قرار گرفته و حصاری از کوهستان های شاهو و بیستون اطراف آن می باشند. رشته کوه های زاگرس از کوهستان بیستون در جنوب دشت کامیاران آغاز می شود و با استان کرمانشاه مرز مشترک دارد. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۰۵۸۹۵ نفر بوده است.

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۴۶۴ متر و مساحت آن ۱۸۵۲ مترمربع می باشد. این شهرستان دارای دو شهر کامیاران و موچش و متشکل از  ۲ بخش مرکزی و موچش تشکیل یافته است.

۱٫  شهر کامیاران

کامیاران یکی از شهرهای استان کردستان و مرکز شهرستان کامیاران است که در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب سنندج واقع شده است.جمعیت این شهر ۵۶۳۵۵ نفر می باشد. ویژگیهای عمومی، فرهنگی، مردم شناختی مردم این شهرستان نیز مانند سایر نواحی استان کردستان است و مردم آن به زبان کردی تکلم می‌کنند. زبان ساکنان این شهر کردی سورانی است، اما بخشی از مردم شهر از گویشوران هورامی و کلهری هستند.

 کامیاران دارای ۱۳۰ بنای تاریخی است که ۷۴ اثر آن به ثبت ملی رسیده است. کامیاران همچنین دارای ۳۰ منطقه نمونه گردشگری و ۴ روستای هدف گردشگری می‌باشد. همین پتانسیل‌های سبب شده است که کامیاران بیشترین درصد بازدید گردشگر در استان و بویژه در بخش گردشگری روستایی داشته باشد.

 ۲٫ شهر موچش

 موچش شهری است در استان کردستان در غرب ایران. این شهر در بخش موچش شهرستان کامیاران قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵، برابر با ۳۲۱۱ نفر بوده است.

رییس شورای اسلامی شهرستان کامیاران : اقبال شرافتی

 رییس شورای اسلامی شهر کامیاران : اردشیر مطیعی

 رییس شورای اسلامی شهر موچش : جوانمیر ساعد موچشی