اخبار

نشست مسئولین کمیسیون فرهنگی شورای شهرهای استان کردستان در سقز

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر سقز: در این نشست مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کردستان، شورای شهر و شهرداری سقز را الگوی موفق در زمینه فرهنگی در منطقه دانست و خاطر نشان نمود؛ که به مقوله فرهنگی باید نگاهی مردمی داشت و کارهای فرهنگی به خود مردم واگذار شود.

دکتر جمال ارشدی هویت بخشی به مسائل فرهنگی را توسط متخصصان این عرصه امری ضروری خواند و اظهار داشت: جهت حرکت در مسیر توسعه فرهنگی و جامعه مدنی باید مقوله نقدپذیری در جامعه نهادینه شود

وی با اشاره به ۱۰ شاخص کلان و ۸۴ شاخص خرد برای توسعه فرهنگی، گفت: باید این شاخص ­ها متناسب با ظرفیت­ ها و بافت فرهنگی هر شهرستانی تعریف و در راستای آن برنامه­ ریزی و حرکت نمود

ارشدی به برخی آسیب­ های اجتماعی در سطح استان از جمله: خودکشی، طلاق و اعتیاد پرداخت و گفت: توسعه کلینیک های اجتماعی، انجمن ها و کارگروه­ های اجتماعی ازجمله راهکارهای مقابله با این آسیب­ ها می­ باشد

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری کردستان تهیه بسته فرهنگی در سطح استان با همکاری جهاد دانشگاهی، تهیه سند توسعه فرهنگی با همکاری دانشگاه کردستان، تعامل با مدیران ادارات در راستای خدمات رسانی مطلوب و شایسته به مردم را حرکت­های مناسبی در راستای برنامه­ ریزی و تقویت شاخصه­ های فرهنگی در شهرهای استان دانست.

سپس رئیس شورای اسلامی شهر سقز ضمن خیر مقدم به اعضای حاضر در این جلسه، با اشاره به اهمیت مسائل فرهنگی بعنوان زیر بنا و محرک توسعه، گفت: برگزاری همایش موسیقی غرب کشور در سقز، حمایت از ورزشکاران، کمک به انجمن ها، موسسات و کمپ­ ها، حمایت از برنامه ­های تئاتر، کمک به فقرا و نیازمندان، کمک به ادارات سطح شهر و همچنین حمایت از سمینار­ها و همایش­ ها در سطح شهر، حمایت از خرید ۲۰ هزار جلد کتاب و … از جمله اقدامات فرهنگی هنری انجام شده، شورای شهر سقز در این دوره است.

مهندس باقی رحمان­پور با اشاره به کمبود بودجه و اعتبارات و درآمدهای پایدار در شهرداری­ها، خواستار حمایت و توجه بیشتری از سوی دولت به نهاد شورا و شهرداری برای پیشبرد اهداف و وظایف این نهادها شد

وی افزود: شورای شهر و شهرداری سقز در زمینه عمرانی روند مناسبی را شروع نموده و در حال حاضر عملیات عمرانی و خدماتی در اکثر نقاط شهر سقز در راستای توسعه متوازن شهری در حال انجام می باشد

رحمان پور تقویت فضای سبز، الحاق ۲۹۵ هکتار زمین های حاشیه به محدوده شهری، الحاق تازه­ آباد به عنوان منطقه منفصل شهری و… از اقدامات شورای شهر و شهرداری این دوره دانست.

در ادامه این نشست رئیس شورای اسلامی استان کردستان، مهمترین مطالبه شوراها را احیاء و ارتقاء جایگاه این نهاد مردمی دانست و گفت: تحقق این مساله مستلزم تعامل و هماهنگی و همکاری تمامی دستگاه­های اجرایی است

زهرا آوجیان ضمن تجلیل از اقدامات مناسب فرهنگی شورای شهر و شهرداری سقز، به آسیب شناسی اجتماعی شوراها، احیاء و ارتقاء جایگاه شوراها، اعلام تهیه تفاهم­نامه همکاری استانی بین ادارات مختلف با شورا برای اولین بار در سطح کشور پرداخت و گفت: شورا نقطه ارتباط و اتصال مردم و مسئولین هستند که ارتقای این جایگاه نیازمند توجه و تعامل بیشتر مدیران شهرستانی، استانی و کشوری است. وی افزود: اقدامات فرهنگیِ مناسب و صحیح، آرامش و امنیت روانی در جامعه را به دنبال خواهد داشت.

کامیل کریمیان معاون سیاسی انتظامی فرمانداری سقز یکی از اولویت ­های فرهنگی دولت تدبیر و امید را ایجاد نشاط  بخشی اجتماعی دانست و گفت: حمایت از انجمن و سمن­ ها  یکی از راهکار­های مقابله با آسیب های فرهنگی ـ اجتماعی است، که زمینه همکاری و حمایت از این نهادهای مردمی فراهم است.

دکتر چوپانی مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر دیواندره اظهار داشت زیربنا و ساختار فرهنگ یک جامعه میراث فرهنگی، زبان خاص، پوشش می ­باشد. وی اشاره نمود دستاوردهای فرهنگی استان کردستان به تولید نرسیده است و صدا و سیمای استان باید در این راستا گامهای بلندتری را برای تغذیه فرهنگی بردارد.

آقای ابوبکر درویشی رییس کمیسیون فرهنگی – اجتماعی شورای اسلامی استان کردستان بیان کرد؛ عدم تعامل بین مدیران اجرایی باعث شده تا روند امور فرهنگی در شهرستان به کندی صورت گیرد. وی اضافه نمود؛ نداشتن کتابخانه، کتابدار و بیمه کتابداری باعث شده تا در سطح شهر بانه سرانه مطالعه رشد چندان قابل توجهی نداشته باشد.

آقای ایوب سالاروندیان رئیس شورای شهر بیجار اظهار داشت؛ شهرستان بیجار شهری مذهبی به شمار می آید و در خصوص کارهای فرهنگی تشکیل خانه هنرمندان، برگزاری موزه فرش، مکانی برای جامع القرآن تدارک دیده شده است. وی بیان نمود اگر زیرساختهای فرهنگی، هنری و ورزشی رشد مناسبی نداشته باشند مهاجرت مردم بیجار به شهرهای دیگر به یک معضل اجتناب ناپذیر تبدیل خواهد شد.

آقای لقمان رحیم پور رئیس شورای اسلامی شهرستان بانه با اشاره به نبود امکاناتی چون نداشتن دبیرخانه، یک مکان مناسب جهت برپایی جلسات در کانی سور، کم توجهی مسئولین به دلیل کوچک بودن این شهر از معضلات شورای شهرستان بانه می ­باشد. برپایی آتش نوروزی، جشنواره هفتوانه، مراسم قرآن خوانی در مهرماه سالجاری با حضور قاریان مطرح ایران را از اقدامات فرهنگی این شهرستان عنوان نمود.

آقای مهدی محمودی مسئول کمیته فرهنگی شورای شهر آرمرده بانه گفت: این شهر آخرین نقطه مرزی منطقه غرب کشور می­باشد که دارای صنایع دستی و شالبافی است. با توجه به اینکه ۱۳ کیلومتر از بانه دور می­ باشد اما دارای هیچگونه امکانات ورزشی فرهنگی هنری نمی­باشد. وی افزود؛ حرفه شالبافی که از گذشتگان به آنان رسیده است بدلیل تهاجم فرهنگی مهجور مانده است.

آقای قادرمرزی و دکتر قربانی از شورای اسلامی شهر کامیاران نیز کمبود مشکلات مالی، بی توجهی مسئولین به امور فرهنگی- ورزشی و موازی کاری برخی از ادارات سطح شهرستان را مانع پیشرفت کارهای فرهنگی دانستند و اظهار نمودند که تشکیل خانه نویسندگان، ادبا و خبرنگاران از اولویت های لازم در این شهر می باشد.

مهندس اسعد شاهی رئیس شورای اسلامی شهرستان سقز اظهار داشت: تقویت سازمانهای مردم نهاد، تکریم ارباب رجوع، بسترسازی امور فرهنگی، توجه صدا و سیما به “ان جی او”، تقویت شبکه های رسانه­ ای استانی را مهمترین عامل در پیشرفت امور فرهنگی دانست.

سپس محمد کیانی مسئول کمیسیون فرهنگی شورای شهر سقز بیان داشت؛ از فعالیت های مهم این دوره اخذ مجوز باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری، برگزاری جشنواره فیلم کوتاه، دیوار گرافیکی، جشنواره موسیقی محلی – منطقه­ ایی، جشنواره تئاتر کردی، حمایت از نویسندگان، برگزاری دوشنبه کتاب هر هفته در پارک مولوی کُرد، حمایت از هیات ­های ورزشی، دراختیار قراردادن وسیله نقلیه جهت اعزام ورزشکاران و هنرمندان به استانها، حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و … می توان اشاره کرد.

همچنین اعضاء حاضر در جلسه، توجه بیشتر صدا و سیما به مقوله فرهنگی و آموزش­ های شهروندی، تشکیل دبیرخانه فرهنگی شوراها در سطح استان، همکاری بیشتر مسئولان با نهاد شورا در راستای رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی، تشکیل خانه هنرمندان و نویسندگان و خبرنگاران در شهرستان­ ها، تداوم جلسات هم اندیشی و … پرداختند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *