اخبار

نماینده استان در شورای عالی استانها :فرهنگ مجموعه ای از باورها ، هنرها ، قوانین ، اخلاقیات ، عادات و هر چه که فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرا میگیرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی استان کردستان ظهر روز شنبه ۹۴/۰۵/۱۵  ، محمد محمدی بلبان آباد نماینده شورای اسلامی استان کردستان در شورای عالی استانها در جلسه هم اندیشی رؤسای کمیسیون های فرهنگی شورای اسلامی استان کردستان که در محل دفتر شورای اسلامی استان برگزار گردید، اظهار نمود: فرهنگ راهکارهای شایع موجه در یک جامعه است برای رفع هرگونه نیاز واقعی یا غیر واقعی فرهنگ همواره نرم افزار است و تمدن شامل آن و سخت افزارهاست. فرهنگ چیزی است که مردم با آن زندگی می کنند. فرهنگ مجموعه ای از باورها ، هنرها ، قوانین ، اخلاقیات ، عادات و هر چه که فرد به عنوان عضوی از جامعه خویش فرا میگیرد. هر منطقه از هر کشوری می تواند فرهنگ متفاوتی با دیگر مناطق آن کشور داشته باشد، فرهنگ به وسیله آموزش ، به نسل بعدی منتقل می شود.فرهنگ شامل هنر ، ادبیات ، علم ، آفرینش ها و فلسفه و دین است.
ایشان به اصل هفتم و یکصدو سوم قانون اساسی اشاره کرد و عنوان داشت شوراها از ارکان تصمیم گیری در اداره امور کشور است و استانداران و فرمانداران و بخشداران و سایر مقامات کشوری که از طرف دولت تعیین می شود در حدود اختیارات شوراها ، ملزم به رعایت تصمیمات آنها هستند. شوراها متبلور عینی نماد مردم سالاری دینی هستند اما متأسفانه کمیسیون های فرهنگی شورا در امر فرهنگ شورایی و شناساندن شوراها به آحاد جامعه سهل انگاری نموده اند. ایشان اظهار داشت در اروپا حداقل برای معنا و مفهوم فرهنگ دویست تعریف متفاوت دارند چرا ما مسلمانان با بهره گیری از قرآن مجید در امر فرهنگ و فرهنگ سازی گامی بر نمی داریم. لازم است کمیسیون های فرهنگی شورای اسلامی شهرها در امر آداب و رسوم مردم کردستان ، سنت های فراموش شده ، باورهای دینی مردم ، هنر ، موسیقی ، اخلاقیات و غیره گام جدی بردارند، سرزمین کردستان به نام استان فرهنگی نام گرفته، لازم است مردم به فرهنگ غنی خود احترام بگذارند و به آن اعتقاد راسخ داشته باشند.

وی در پایان سخنان خود از مدیر کل ارشاد اسلامی استان خواستند در امر توسعه و ارتقاء حوزه فرهنگ در کردستان گام بردارند و در این خصوص با شورای اسلامی استان تفاهم نامه داشته باشند تا این استان از نظر فرهنگی به حقوق و حقه خود برسد.

DSC02625.jpg7

DSC02633.jpg11

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *