اخبار

نماینده استان کردستان درپی درگذشت۱۰ تن از کولبران مطرح کرد: نمایندگان مجلس طرح منطقه آزاد تجاری مریوان و بانه را مصوب کنند/ مرگ جوان ۱۹ ساله کولبرهیچگاه فراموش نخواهد شد!

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، چندی پیش دراثرسقوط بهمن نزدیک به ۱۰ تن از کولبران در استان کردستان جان خود را ازدست دادند. در این راستا با محمد محمدی بلبان آباد نماینده استان کردستان درشورای عالی استانها طی گفت و گوئی با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها ضمن تسلیت از سختی ها، نحوه فعالیت و مشکلات این قشر زحمت کش سخن گفت که در ادامه متن این مصاحبه را می خوانیم.
مرگ تلخ کولبران در مرزهای بانه و سرو دشت و کوهنوردان بوکانی، ونیروهای اداره برق سروآباد مردم کردستانی را دراندوه و ماتم شدید گذاشت.
هرروز کولبرانی که درمیان آنان مردان سالخورده، شصت و هفتاد ساله هم مشاهده می شود، برای تامین هزینه های زندگی مختصر خانواده درمنطقه مرزی به صف می ایستند که کارتن های یخچال سنگین یا چندین حلقه لاستیک تریلی را برکمرخمیده شان بار کنند تا راه پرپیچ و خم کوهستانی پیرانشهر، مریوان، مرودشت را نفس زنان در پیش بگیرند و مسافتی چند کیلومتری را طی کنند.
اگر کمدها نشکند و زانوها یاری کند تازه هیولای سفید بهمن زمستان درکمین آنهاست. مدام خبر از کوهستان می رسد و آوار برفی بر سر جمعی ریخته و چند کولبر زیر بهمن مدفون شده اند، و آنانی که از اداره برق سروآباد به یاری هموطنان خود شتافتند تا که برق وروشنایی به خانه های آنان بازگردانند اما زیر بهمن رفتند و چراغ روشنایی آن ها به قیامت رهسپار گردید.
کوهنوردان کرد بوکانی به عشق برف های کوه های سر به آسمان کشیده کردستان رفتند اما بازگشت شان با بهمن بود و جان سپردند، مرگ این عزیزان قلب هر انسانی را به در آورد اما رسانه ها و مسئولین سکوت کردند.
آنان شهید راه خدمت درتامین نان شب خانواده وعاشق سلامتی خود و خانواده بودند، اگر شهدای آتش نشان پلاسکو که این اتفاق بسیار ناراحت کننده بود جان خود را نثار کردند که که جان دیگران را نجات دهند، مرگ کولبران و نیروهای اداره برق سرو آباد هم دراه خدمت به خانواده و تامین امرار معاش خانواده بود و دراین بین مرگ جوان ۱۹ ساله  کولبرهیچگاه فراموش نخواهد شد.
باشد که نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی طرح منطقه آزاد تجاری مریوان و بانه این بار با حسن نیت به آنان بنگرند تا که مردم کردستان کمتر شاهد مرگ فرزندان خود در تامین معاش زندگی باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، پیش از این نیز احمد چوپانی نماینده دیگر استان کردستان در شورای عالی استانها در جریان سی و ششمین اجلاس عمومی این شورا با گلایه ای از سکوت مسئولین و رسانه ها در مقابل مرگ کولبران اظهارداشت: این افراد نه بیمه هستند نه بازنشستگی دارند و نه حتی شغلی که امرار معاش کنند ، چرا رسانه ها و روزنامه ها به مساله مرگ کولبران نپرداختند و این افراد در بهمن مریوان و سردشت زیر برف جان دادند. باید این مناطق مرزی را منطقه آزاد تجاری اعلام کنیم، چرا که بیکاری بیداد می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *