صفحه نخست > شورا در رسانه > شوراها به تعامل دستگاه های اجرایی نیاز دارند.

شوراها به تعامل دستگاه های اجرایی نیاز دارند.


26 تیر 1397, 11:55. نويسنده: 123456

 

به نقل از روزنامه همشهری - جلسه هم اندیشی شورای اسلامی استان کردستان با روسای شورای اسلامی شهرستانها و شهرهای تابعه، مشاورین شورای اسلامی استان و معتمدین استانی با حضور جناب آقای خوش اقبال معاون محترم سیاسی_امنیتی استانداری ظهر دیروز در سالن شهدای دولت استانداری استان برگزار شد. در حاضرین در این جلسه به درددل و مشکلات خود پرداختند.

اگرچه بسیاری از این جلسات در شهرستان های دیگرنیز برگزار و به اعلام معضلات شهر خود توسط اعضای شورها پرداخته شده بود اما هم چنان مشکلات آنها نه تنها کاهش نیافته است بلکه افزایش نیز یافته و به گفته این شوراها کسی به دغدغه های آنها توجه نمی کند و هنوز مسئولان استان کردستان  شورا باور نیستند و باور ندارند این افراد خود مردم هستند و باید جایگاهشان را به خوبی درک کنند.

⭕ رییس شورای استان در گفت و گو با همشهری به وضعیت تانکر های نفت در جاده های این استان اشاره و می گوید: ورود تانکر های نفت در عبور از جاده های استان کردستان در چند ماه اخیر 9 میلیارد تومان برای کشور منفعت داشته اما به قیمت از دست دادن شهروندان کشور، لذا به نیابت از 4300 نفر عضو شوراهای اسلامی سطح استان درخواست می کنیم که فکری اساسی و سریع برای این موضوع داشته باشند چراکه علاوه بر تخریب  کردن زیر ساخت های استان و بار ترافیکی باعث نابود شدن مردم نیز شده است.

درویشی به جایگاه شوراها اشاره وعنوان می کند: با توجه به جایگاه و اختیارات شوراها در قانون و حضور 4300 نفر شورا در استان انتظار می رود که این موضوع هر سال ارتقا و پیشرفت داشته باشد اما متاسفانه روز به روز جایگاه شورا تنزل می یابد، پس باید طبق قانون که به صراحت به موقعیت آنها اشاره کرده دستگاه های اجرایی، تعامل و ارتباط بیشتری با شوراها داشته باشند چراکه شوراها از هر نهادی، مردمی تر است ولازم است به مردم اهمیت داده شود این درحالی است که اکثر ادارات و سازمان های دولتی استان شوراها را در جلسات مهم و تصمیم گیری های مردمی،  دعوت نمی کنند اما این شورا است که به درد مردم آشناست و اگر مردم این روند را ادامه دهند مجبور هستم که موضوع را رسانه ای کنم. 

وی بیان می کند: با توجه به ظرفیت های کشاورزی، زنبورداری، دامداری، دام پروری، صنایع توریستی و گردشگری و بسیاری از موارد دیگر بهترین موقعیت و پتانسیل ها را در استان کردستان دارد با این اوصاف مهم ترین مسئله یعنی مسیرهای جاده ای به ویژه مسیر شهرستان های بانه و مریوان بعد از 35 سال 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است لذا با این اوضاع هیچ گونه توسعه ای اتفاق نخواهد افتاد. 

رئیس شورای استان به وضعیت شهرداری ها اشاره و در ادامه می افزاید:  شهرداری های استان کردستان همچنان هیچ گونه درآمدی ندارد و با این بدهی های بسیار نمی توان خدماتی به مردم ارائه دهند لذا درخواست می شود با تدبیری کارشناسانه و درآمد پایداری برای شهرداری اتخاذ و از وضعیت موجود بدهی های سرسام آور خارج شوند، همچنین شهر سنندج به عنوان پایتخت نوروز که اقدامات فرهنگی خوبی صورت گرفته امیدواریم به ثبت جهانی به عنوان «پایتخت نوروز» برسد و این به نوعی به جذب گردشگر موثر است.

رئیس شورای شهر سنندج می گوید: برخی از مدیران و مسئولان استانی به جایگاه شورا اهمیتتی نمی دهند و این نشان از تنگ نظری و کوتاه فکری آنها است این درحالی است که جایگاه و اختیارت شوراها باید توسعه بیشتری پیدا کند چراکه  وقتی هر نوع مشکل و معضلی در سطح شهررا به این دو نهاد ربط می دهند پس باید اختیارات آنها را نیز بیشتر کنند که بتوانند به اکثر موضوعات رجوع کنند.

رئیس شورای شهر سنندج می افزاید: اگر دستگاه اجرای مانند مسکن و شهرسازی از روز اول  حق و حقوقات شهرداری ها را در اسرع وقت پرداخت می کردند قطعا شهر سنندج رنگ و بوی دیگری داشت که با توجه به بدهی های میلیاردی امیدواریم این مضوع بیش از این طول نکشد همچنین اداره اوقاف استان نیز هیچ گونه تعاملی با شورا و شهرداری ندارد و به تازه گی، مواردی در سطح شهر را با چندین میلیارد علیه شهرداری حکم می گیرد و برای گرفتن حق و حقوقات خود باید شرایط وضعیتی خود را بهتر بشناسد و با توجه به شرایط و موقعیت کشور باید تعامل داشته باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان می گوید: با توجه به این که اکثر شوراهای استان کردستان دغدغه های بسیاری به ویژه در زمینه رفع بیکاری، توسعه، ایجاد اشتغال، گرفتاری های معیشتی و بسیاری از موارد را داشتند لذا امیدواریم به عنوان خدمت گذار در کنار آنها کمک حال وبتوانیم  تصمیات بهترو مطلوبی گرفته شود.

خوش اقبال عنوان می کند: اعتقاد به کار جمعی، خرد جمعی و شورایی دارم لذا تلاش کنیم این قضیه نهادینه شود چراکه نظام ما به پشتیبانی این ملت در عرصه های مختلف حضور پیدا می کند و شورها به عنوان نماینده گان ملت در پشتیبانی از دستگاه های اجرایی و اداری باید وضعیت استان را دگرگون کنند.

وی بیان می کند: همه دستگاه های اجرایی واداری باید شورا را به عنوان امین خود و کسانی که نماینده مردم هستند و دغدغه مردم را دارند و پیگیر رفع مشکل مردم هستند بایستی به دیدگاه و نقطه نظرات آنها توجه داشته باشند. 

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان تاکید می کند: جایگاه شورا و نقش آنها در تصمیم سازی ها توسط دستگاه های اجرایی و فرمانداران ضروری و باید توجه ویژه شود بنابراین پیشنهاد می کنم در سفرهای شهرستانی جلسات اختصاصی با شوراها داشته و دغدغه های آنها را پیگیری کنیم.

وی بیان می کند: مسایل و مشکلات شوراهای اسلامی سطح استان باید توسط رئیس شورای اسلامی استان و رئیس شورای اسلامی شهرها دسته بندی شود و دغدغه، مشکلات و درد و دل های شوراها را تا یک ماه آینده  متناسب با موارد مهم تر پیگیری و از معاونین استانداری و مدیران ادرات دعوت می شود که پاسخ گوی اقدامات خود و ارایه راه کار داشته باشند. همچنین به فرماندارها نیز تذکر خواهیم داد که با بخشداران و شوراها ارتباط داشته باشند و از نماینده گان مردم که پشتیبان نظام هستند توجه کنند چراکه اگر مردم و شورا را نداشته باشیم شکننده می شویم 

معاون سیاسی و امنیتی استانداری کردستان می گوید: جنگ دیگری در کشور به عنوان جنگ اقتصادی شروع شده لذا مشارکت مردم و همراهی مردم در پیروزی و مقابله با این موضوع بسیار مهم است پس می توان این بحث را با تعامل تقویت کنیم، همچنین از هیچ نقدی هراس نداریم و منصفانه حق شورا و مردم است و کسانی که در این راستا شکایت می کند کم لطفی می کنند.

خوش اقبال عنوان می کند: اهل سنت و کردستان پاره تن ملت و این کشور می دانیم چراکه کورد ها اصیل ترین قوم ایرانی هستند و افتخار می کنیم در دفاع از آب و خاک و مهین خود همیشه پیشتاز بوده اند اگرچه هنوز با استان های توسعه یافته فاصله بسیار است اما هیچ گاه کردستان فراموش نشده و اتفاقات خوبی داشته است، استاندارکردستان و مسئولین تا اخرین لحظه در دفاع از حق و حقوق مردم ایستاده اند ونهایت تلاش خود رامی کنند.بازگشت