صفحه نخست > شورا در رسانه > زنگ خطر مهاجرت در روستاهای کردستان؛ با گذشت ۳۵سال جاده "بانه‌ــ‌مریوان" هنوز ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد

زنگ خطر مهاجرت در روستاهای کردستان؛ با گذشت ۳۵سال جاده "بانه‌ــ‌مریوان" هنوز ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد


26 تیر 1397, 12:39. نويسنده: 123456

به نقل از خبرگزاری تسنیم از سنندج، جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی استان و رؤسای شوراهای اسلامی شهرستان‌ها تابعه با معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان عصر یکشنبه در سالن شهدای دولت استانداری کردستان برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی استان کردستان در این دیدار با بیان اینکه جایگاه شورا در ادارات و دستگاه‌های اجرایی استان تثبیت نشده است، اظهار داشت: متأسفانه اکثر فرمانداران شوراها را برای جلسات اداری دعوت نمی‌کنند و سؤال اینجاست که؛ اگر اعضای شورا مشکلات مردم را در جلسات بیان نکنند، چه‌کسی بیان می‌کند؟

ابوبکر درویشی افزود: یک‌سری از مدیران استان با اعضای شوراها غیرهمسو هستند و اگر این روند کنونی ادامه داشته باشد، مجبور هستم واقعیت‌ها را رسانه‌ای کنم.

باگذشت 35 سال جاده "بانه ــ‌ مریوان" هنوز 40درصد پیشرفت فیزیکی دارد

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان اذعان کرد: متأسفانه علی‌رغم این‌همه پتانسیل‌ها در همه بخش‌های مختلف، توسعه‌ای در کردستان نمی‌بینیم، جاده بین‌شهری مسیر بانه ــ مریوان به‌طول 30 کیلومتر داریم که 35 سال است در دست احداث است اما هنوز 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و سؤال اینجاست که؛ با این وضعیت، تحول اقتصادی ایجاد می‌شود؟

رئیس شورای اسلامی استان کردستان تصریح کرد: کنارگذر سنندج که 20 سال از آن می‌گذرد و هنوز 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و جای نگرانی است و انتظار داریم این مشکلات برطرف شود.

"بدهی‌های سرسام‌آور" در شهرداری‌های کردستان

وی با اشاره به وضعیت شهرداری‌های استان اذعان کرد: شهرداری‌ها با بدهی‌های سرسام‌آوری مواجه‌اند، و آیا با این وضعیت می‌توان چه‌خدماتی به مردم ارائه داد؟ امیدواریم تدابیری اندیشیده شود که شهرداری‌ها درآمد پایدار ایجاد و از این وضعیت نجات پیدا کنند.

درویشی افزود: "ایجاد درآمد پایدار" راه نجات شهرداری‌ها از این‌همه بدهی و وضعیت کنونی است تا بلکه بتوانند به شهروندان خدمات ارائه بدهند.

 

سنندج ظرفیت و پتانسیل تبدیل‌ به پایتخت نوروز جهان را دارد

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه سنندج ظرفیت و پتانسیل تبدیل‌شدن به پایتخت نوروز جهان را دارد، اظهار کرد: امیدواریم که این اتفاق مبارک بیفتد و بتوانیم علاوه بر ایجاد شور و نشاط بین مردم، سالانه گردشگران زیادی را به استان جذب کنیم.

رئیس شورای اسلامی استان کردستان در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه شوراها خادمان مردم هستند و دغدغه حل مشکلات مردم را دارند، گفت: باید در این وضعیت کنونی کشور، دستگاه‌های اجرایی با شوراها همکاری و تعامل بیشتری داشته باشند.

فعالیت 4300 نفر شورا در کردستان

وی بیان کرد: چهار هزار و 300 نفر به‌عنوان شورای شهرها در سطح استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد چهار هزار و 160 نفر در روستاها و 166 نفر در شهرها خادمان مردم هستند و امیدواریم تدبیری اندیشیده شود که از ایده، تجربیات و ظرفیت این افراد نهایت استفاده شود.

رئیس شورای اسلامی استان کردستان با اشاره به مهاجرت روستانشینان به شهرها خاطرنشان کرد: متأسفانه 30 درصد از مردمان استان تولیدکننده و 70 درصد مصرف‌کننده هستند و تداوم این روند کنونی، سبب خالی شدن روستاها می‌شود.

انتقاد از عملکرد تیم اقتصادی کردستان

وی اضافه کرد: روستانشینان به حداقل‌ترین امکانات اولیه همچون اینترنت، جاده مناسب و بهداشت نیاز دارند و حق مسلّم خودشان است و اگر بخواهیم از مهاجرت آنها جلوگیری کنیم باید نیازمندی‌های آنان را برآورده کنیم.

درویشی در بخش پایانی سخنان خود با انتقاد از عملکرد تیم اقتصادی استان گفت: امیدواریم در انتصابات بازنگری و تجدید نظر شود تا مردم از این وضعیت تأسف‌بار نجات پیدا کنند.


بازگشت