صفحه نخست > شورا در رسانه > در نشست نمایندگان شوراهای اسلامی کردستان با معاون سیاسی امنیتی استاندار چه گذشت؟

در نشست نمایندگان شوراهای اسلامی کردستان با معاون سیاسی امنیتی استاندار چه گذشت؟


27 تیر 1397, 11:35. نويسنده: 123456
به نقل از خبرگزاری فارس - نشست نمایندگان شوراهای اسلامی  استان کردستان با معاون سیاسی امنیتی استاندار در سنندج برگزار شد که انتقاد به کم‌ توجهی مسوولان دولتی و وعده‌های غیرعملی آنان به مردم، پررنگ‌تر از سایر مباحث بود.

مشورت به قول بسیاری از صاحب‌نظران لازمه زندگی اجتماعی است، چرا که انسان تنها با همفکری و استفاده از توان و فکر تمام اعضای جامعه می‌تواند نیازهای مختلف خویش را برطرف کند.

  

مشورت در دین اسلام، جایگاه ارزشمندی دارد، تا جایکه خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم به اهمیت مشورت و بهره‌گیری از آن در امور مختلف برای رسیدن به خواسته‌های فردی و جمعی فرموده است.

  

در هر جامعه‌ای که مشورت به عنوان رکن اساسی محسوب شود و مسوولان نیز بر پایه این مشورت‌ها برنامه‌ریزی‌های کلان کشور را انجام دهند قطعا خروجی تصمیم‌گیری‌ها بیشتر به نفع جامعه خواهد بود.

  

پیروزی انقلاب اسلامی ایران در بهمن 1357 هجری خورشیدی، بستر مشارکت مردم در تعیین سرنوشتشان از طریق شرکت در انتخابات مختلف، از جمله برگزیدن اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا را فراهم کرد تا جایکه بنیانگذار انقلاب اسلامی در نهم اردیبهشت 1358 فرمان تهیه و تنظیم  آیین‌نامه اجرایی تشکیل شوراها را به شورای انقلاب دادند.

  

شوراهای اسلامی کردستان به عنوان منتخب مردم استان با گذشت یک سال از آغازه پنجمین دوره شورایی با معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان جلسه هم‌اندیشی داشتند که طی آن مباحث مختلفی را از مشکلات و دغدغه‌های جامعه گرفته تا ضرورت ارتقای جایگاه شوراها مطرح کردند.

  

رئیس شورای شهر سقز نبود نماینده شوراها در کمیته برنامه‌ریزی استان را متذکر شد و گفت: پایین بودن سواد رسانه‌ای از مهم‌ترین مشکلات ما در این حوزه است.

  

کریمی تصریح کرد: توسعه آروزی هر جامعه‌ای است و استان کردستان از این قاعده خارج نیست.

  

وی با بیان اینکه دو عامل اساسی می‌تواند منجر به توسعه استان شود، گفت: توجه به نیروی انسانی نخبه و توانمند و نیاز دوم ایجاد زیرساخت‌ها مورد نیاز است.

  

رئیس شورای شهر سقز خاطرنشان کرد: نمی‌گویم در این استان در بحث ایجاد زیرساخت‌ها اقداماتی صورت نمی‌گیرد، اما سرعتی که در این راستا وجود دارد مطلوب نبوده و بسیار کند جلو می‌رویم.

  

کریمی افزود: این انتظار و آرزو را داریم که دیدار شوراهای اسلامی با مسوولان استانی به همین جلسه خلاصه نشود و به صورت مستمر این جلسات برگزار شود.

  

حسامی نماینده شورای دهگلان نیز در این جلسه اظهار کرد: در شهرستان‌ها مشکلات زیادی وجود دارد که به صورت مکتوب و شفاهی به مسوولان انتقال داده می‌شود، ولی مشکلات همچنان پابرجا است.

  

وی با زیادخواندن مشکلات، ابراز امیدواری کرد، بستری برای رفع این مشکلات در این جلسات و نشست‌های هم اندیشی فراهم شود.

  

نماینده شوراهای اسلامی دهگلان خاطرنشان کرد: طرح‌های ملی در شهرستان دهگلان کلنگ‌زنی شده است اما به دلیل عدم تخصیص به موقع اعتبار، این پروژه‌ها نیمه‌تمام و به صورت مخروب درآمده است.

  

گرانی در بازار بیداد می‌کند

  

وی ضمن انتقاد به گرانی در بازار، کمبود آب و کاهش قابل توجه آب‌های زیرزمینی را از دیگر مشکلات جدی دهگلان دانست و گفت: بالابودن مالیات‌ که از شرکت‌های فعال در سطح استان به ویژه دهگلان گرفته می‌شود بخش تولید را با مشکل جدی مواجه کرده و اشتیاق برای سرمایه‌گذاری را به حداقل رسانده است.

  

وی اظهار کرد: در کارخانجاتی که در دهگلان ایجاد و راه‌اندازی شده است کمترین سهم اشتغال به جوانان این شهرستان داده می‌شود در حالی که باید 70 درصد ظرفیت از نیروهای بومی استفاده کنند.

  

وی افزود: 800 درخواست اشتغال در شهرداری دهگلان داریم که مدرک تحصیلی آنها بالای لیسانس است که باید برای اشتغال آنها چاره‌اندیشی شود.

  

وی گفت: مدیرانی داریم که مربوط به سال 90 هستند و با گذشت 7 تا 8 سال از دوران مدیریت کسی قادر به تکان دادن آنها از پشت این میزهای مدیریتی نیست.

  

نماینده شورای شهر بیجار هم در این جلسه با بیان اینکه شوراها جایگاهی ندارند، گفت: وقتی شورای شهر اتاقی برای برگزاری جلسه و یا حتی یک ریال بودجه ندارند، به نظر بودنش بدرد نمی‌خورد.

  

وی خاطرنشان کرد:‌ اگر شورای شهر و شهرستان به درستی حمایت و فعال شود بازوی قویی برای کمک به دولت خواهد بود.

  

وی تصریح کرد: به دلیل عدم اقدامات اساسی در زمینه شخصیت‌پردازی شهرها، شهرهای بیجار را با خطر کاهش جمعیت مواجه ساخته است.

  

وی اضافه کرد: اگر حرف از توسعه می‌زنیم باید توسعه متناسب با ظرفیت‌ها و فرهنگ و زیرساخت‌های آن شهر انجام شود.

  

اشتغال به گوشت قربانی بین دولت و نمایندگان مجلس تبدیل شده است

  

وی گفت: در حوزه اشتغال برنامه مدونی نداریم و اشتغال در کردستان به گوشت قربانی بین دولت و نمایندگان مجلس تبدیل شده است.

  

افشاری اضافه کرد: نباید دایره تصمیمات را به دولت و نمایندگان محدود کرد چون این موضوع بیشترین زیان را متوجه مردم خواهد کرد.

  

وی خواستار توجه بیش از پیش متولیان دولت به شوراها به عنوان نمایندگان مردم شد و خاطرنشان کرد: اگر به این حوزه توجه نکنید تمام تصمیم‌گیری‌ها شکننده خواهد بود.

  

رئیس شورای بیجار  گفت: اعتبارات دولتی که به شهرداری بیجار اختصاص داده می‌شود به اندازه حقوق یک ماه پرسنل شهرداری است.

  

حمیدرضا همایی نبود منابع مالی و درآمد پایدار را بزرگترین چالش فراروی شهرداری‌ها و شوراهای شهرهای استان دانست و اظهار کرد: 5 ماه پرسنل شهرداری بیجار حقوق معوق دارند و اعتباری هم برای پرداخت این مطالبات نداریم!

  

همایی اظهار کرد: با وجود اینکه استاندار کردستان از فرزندان بیجار است اما متاسفانه حتی ما توفیق دیدار با وی را پیدا نکرده‌ایم.

  

فتح‌الله قادری رئیس شورای اسلامی قروه هم با اشاره به فرازی از بیانات مقام معظم رهبری در مورد شوراها اظهار کرد: مسوولان دولتی شوراها را امین خود بدانند متاسفانه در اکثر شهرستان‌ها مسوولان در این راستا کم کاری کرده و نه تنها از شوراها مشاوره‌ای نمی‌گیرند شوراها را در مقابل خود می‌دانند.

  

شوراها جایگاه مناسبی در بین مسوولان ندارد

  

امید محمدی نماینده شورای دیواندره نیز با بیان اینکه متاسفانه شوراها جایگاه مناسبی در بین مسوولان ندارد، خاطرنشان کرد: قول‌هایی که در جلسات از سوی مسوولان داده می‌شود عملیاتی نمی‌شود که این موضوع بسیار نگران کننده‌ای است.

  

وی خاطرنشان کرد: شوراهای استان با گذشت یک سال از فعالیت و وعده‌هایی که از سوی معاون امور عمرانی استاندار کردستان داده شده هنوز حتی یک کارت شناسایی ندارند.

  

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات اساسی در شهرستان دیواندره آب شرب است که اگر فاز اول سد سیازاخ تکمیل شود مشکلات آب شرب نزدیک به 42 روستا حل خواهد شد.

  

وی افزود: یکی از مشکلات ما موضوع آنتن‌دهی موبایل است مسوولان متاسفانه در سفرهای استانی خود وعده‌هایی می‌دهند اما بعد از برگشت به مرکز استان فرموش می‌کنند.

  

وی اظهار کرد: در زمان انتخابات اقدامات و خدمات‌رسانی به اوج می‌رسد اما بعد از انتخابات همه چیز به دست فراموشی سپرده می‌شود که این مسئله موجب بی‌اعتمادی مردم به دولت‌ها خواهد شد.

  

قادری افزود: هر روز در اخبار به موضوع اشتغال روستایی پرداخته می‌شود اما بانک‌ها در بحث پرداخت تسهیلات کمترین همکاری انجام نمی‌دهند.

  

شیخ عطاری نماینده شورای مریوان نیز در این جلسه اظهار کرد: مریوان به دلیل مهاجرپذیری و بکر بودن در شرایط بحرانی است و باید برای التیام زخم‌های این شهر چاره‌اندیشی شود.

  

وی اضافه کرد: تردد تانکرهای نفتی در شهر مریوان زنگ خطری است که کمتر توجهی به آن نمی‌شود.

  

وی خاطرنشان کرد: مریوان به دلیل موقعیت جغرافیایی نیاز جدی به ایجاد سایت زباله دارد که تا کنون در این راستا اقدامی اساسی صورت نگرفته است.

  

وی تصریح کرد: سرمایه‌گذار تا سقف 21 میلیارد تومان برای سرمایه‌گذاری در این حوزه اعلام آمادگی کرده اما در زمینه عرصه با مشکل مواجه هستیم.

  

شهرداری مریوان 18 میلیارد تومان به پرسنل بدهکار است

  

وی به دریاچه زریوار به عنوان بزرگترین دریاچه آب شیرین ایران گریزی زد و خاطرنشان کرد: هزینه نگهداری دریاچه زریوان بالغ بر 450 میلیون تومان است که این برای شهرداری به صرفه و درآمدزا نیست.

  

وی اضافه کرد: در حال حاضر شهرداری مریوان 18 میلیارد تومان به پرسنل شهرداری بدهکار هستیم و 7 ماه است حقوق پرسنل پرداخت نشده است.

  

رئیس شورای شهر سنندج نیز با انتقاد از عدم تعامل برخی دستگاه‌ها با شورا و شهرداری گفت: اگر راه و شهرسازی از ابتدا حق و حقوق شهرداری را پرداخت می‌کرد شهر سنندج از بهترین شرایط برخوردار است.

  

جلال شریعتی تصریح کرد: نحوه برخورد اداره کل اوقاف با شهرداری و شکایت‌های متعدد این سازمان مشکلات زیادی را در روند خدمات‌رسانی به مردم فراهم کرده است.

  

نماینده شورای شهر سقز هم گفت: رضایت ارباب رجوع یکی از مباحثی است که همواره از سوی رهبری بیان می‌شود اما متاسفانه امروز ارباب رجوع راضی نیست و این مسئله نگران‌کننده است.

  

اسماعیل احمدزاده تصریح کرد: امام راحل هم خطاب به مسوولان وقت در آن زمان گفت به کوخ نشینان برسید ولی الان تنها به کاخ نشینان توجه می‌شود و روستاها و مناطق محروم به حاشیه رفته‌اند.

  

وی اضافه کرد: کنارگذر فرودگاه سقز در زمان انتخابات افتتاح شد تا مردم را امیدوار کنند، اما بلافاصله بعد از انتخابات دوباره بسته می‌شود.

  

وی افزود: تنها در زمان انتخابات مردم را می‌خواهیم و بعد از برگزاری انتخابات کلا فراموش می‌شوند.

  

وی خاطرنشان کرد: سه ماه است که فرماندار نداریم و تمام پروژه‌ها تعطیل است.

  

نماینده شورای شهر سروآباد نیز اظهار کرد: شهر سروآباد اصلا درآمدی ندارد و شهردار با توجه به شناخت از وضعیت بلافاصله استعفا کرد.

  

حیدر محمودی گفت: با گذشت 40 سال از انقلاب وضعیت جاده‌های استان به ویژه جاده سروآباد نامناسب است.

  

وی تصریح کرد: روستای دهستان ژریژه که سال‌های قبل 12 هزار نفر جمعیت داشت الان به 3 هزار و 500 نفر کاهش پیدا کرده که دلیل اصلی آن نبود اشتغال و مشکلات اقتصادی است.

  

وی اضافه کرد: منابع طبیعی و محیط زیست به مردم روستایی فشار جدی آورده و هر روز آنها را در سالن‌های دادگاه می‌چرخانند.

  

محمودی در ادامه گفت: تنها خروجی جلسات اشتغال در شهرستان سروآباد، مصوبه و معرفینامه بدون پشتوانه است که دردی از حوزه بیکاری دوا نمی‌کند.

  

روستاهای سروآباد مصداق عینی «برره» است

  

وی عنوان کرد: پاسکاری مشکلات چاره کار نیست لذا باید با بها دادن به روستاها و رفع مشکلات روستائیان زمینه مهاجرت معکوس را به روستاها فراهم سازیم.

  

وی اضافه کرد: برخی روستاها حتی از امکانات جزئی برخوردار نیستند و روستاهای سروآباد مصداق عینی «برره» است.

  

نائب رئیس شورای استان کردستان هم گفت: توسعه اقتصادی روی توسعه سیاسی بنا نهاده شده است و زمانی که جامعه آزاد نباشد توسعه اتفاق نخواهد افتاد.

  

بهروز محمدی خاطرنشان کرد: فضای سیاست‌ورزی قانونی زیاد شود و به زمان انتخابات خلاصه نشود.

  

وی افزود: اجازه دهید از مدیران نالایق انتقاد شود چرا باید شوراها مجبور به اجرای برنامه‌های تحمیلی مسوولان دولتی باشند.بازگشت